ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

18 marca 2021 r.

Laureaci ZŁOTYCH FRYDERYKÓW 2021!

Ikona polskiej piosenki - Krzysztof Krawczyk, światowej sławy pianista jazzowy - Adam Makowicz oraz wybitna śpiewaczka – Jadwiga Rappé i znakomity dyrygent Jan Łukaszewski – oto laureaci tegorocznych Złotych Fryderyków. Te szczególne wyróżnienia przyznaje Akademia Fonograficzna najbardziej zasłużonym postaciom polskiej kultury muzycznej za całokształt osiągnięć artystycznych.

FRYDERYKI to przyznawane od ponad ćwierć wieku najbardziej prestiżowe nagrody polskiego przemysłu muzycznego. ZŁOTY FRYDERYK uznawany jest za szczególne wyróżnienie, które za całokształt twórczości otrzymują artyści szczególnie zasłużeni dla polskiej kultury muzycznej.

ZŁOTYM FRYDERYKIEM w kategorii muzyki rozrywkowej Akademia uhonorowała w tym roku ikonę polskiej piosenki. Krzysztof Krawczyk obecny jest na scenie muzycznej od niemal 60 lat i może pochwalić się ponad stu nagranymi krążkami i milionami sprzedanych płyt. Debiutował w zespole Trubadurzy, ale to solowa kariera przyniosła mu największą sławę dzięki takim piosenkom, jak Rysunek na szkle Parostatek, Jak minął dzień, Pamiętam ciebie z tamtych lat, Ostatni raz zatańczysz ze mną, Gdy nam śpiewał Elvis Presley, Mój przyjacielu, Bo jesteś ty, i wielu innym. Na swojej muzycznej drodze unikał zaszufladkowania, dzięki czemu jego dorobek cechuje niezwykła różnorodność: od piosenek bluesowych i country, poprzez kolędy i pieśni religijne po polskie wersje piosenek Presleya, Bregovica, Cohena, czy Dylana. Obdarzony charyzmatycznym głosem i wielkim sercem niesie swoją muzyką radość i wzruszenie od niemal 60 lat.

ZŁOTY FRYDERYK powędruje także do Adam Makowicz – uznanego pianisty jazzowego, który grał z największymi postaciami światowego i polskiego jazzu, m.in. Bennym Goodmanem, Herbie Hancockiem, Charliem Hadenem, Tomaszem Stańko, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Dużą część swojego życia i kariery związał z Nowym Jorkiem, gdzie pozostał po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego i gdzie koncertował i nagrywał płyty od 1977 roku. Od 1989 roku regularnie bywa i koncertuje w Polsce, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, utwory własne i jazzowe interpretacje utworów Chopina. Ma na swoim koncie niemal 40 płyt.

ZŁOTYTM FRYDERYKIEM w muzyce poważnej Akademia nagrodziła dwie wybitne postaci.

Jadwiga Rappé to wybitna śpiewaczka (alt) i pedagog, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach Europy, obu Ameryk i Azji. Artystka dysponuje repertuarem od renesansu do współczesności. Nagrała 56 płyt dla wytwórni krajowych i zagranicznych, spośród których wiele otrzymało prestiżowe wyróżnienia, m.in. Orphée d'Or, Diaphason d'Or, nominacja do Grammy, nagroda Fryderyk. Oprócz działalności solistycznej jest profesorem zwyczajnym, wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jan Łukaszewski to znakomity polski dyrygent, wybitny pedagog oraz organizator życia muzycznego. Od 1983 roku pełni funkcję dyrektora naczelnago i artystycznego światowej sławy zespołu - Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań i nagrał niemal 90 płyt. Wydawnictwa z udziałem Jana Łukaszewskiego były 22 razy nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk i pięciokrotnie zdobyły statuetkę Fryderyka. Jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrodę Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique. Od 2006 roku w gdańskim Parku Oliwskim i tamtejszej katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, którego Jan Łukaszewski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym.

Do tej pory nagrodą Złotego Fryderyka uhonorowani zostaliW kategorii muzyki rozrywkowej: Robert Brylewski, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Lech Janerka, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, KORA (Olga Sipowicz), Tomek Lipiński, Wojciech Młynarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Irena Santor, zespół SKALDOWIE, Józef Skrzek, Zbigniew Wodecki, zespół DŻEM, zespół PERFECT.

W kategorii muzyki poważnej: Agnieszka Duczmal, Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Jakowicz, Jacek Kaspszyk, Wojciech Kilar, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Piotr Paleczny, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman.

W kategorii muzyki jazzowej: Czesław Bartkowski, Andrzej Dąbrowski, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jarek Śmietana, Michał Urbaniak, Wanda Warska, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

FRYDERYKI to przyznawane od ponad 25 lat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Do konkursu może zgłosić się każdy artysta i wydawca, a laureaci wyłaniani są przez Akademię Fonograficzną: grono ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, przedstawicieli branży muzycznej i dziennikarzy. Fryderyki przyznawane są w ponad 30 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Autorem wręczanej od 1998 roku statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.


Designed by
Strona przechowuje informacje w plikach Cookies na Twoim komputerze w celu identyfikacji i zapamiętywania ustawień.
Twoja przeglądarka pozwala na określanie warunków przechowywania tych informacji. Szczegóły w Polityce Prywatności.