ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Informacje prasowe

16 marca 2018 r.

Złote Blachy 2017 - rozdane

Wyróżnienia zostały przyznane przez Koalicję Antypiracką przedstawicielom jednostek Policji, które w 2017 roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. W najnowszej edycji uhonorowano Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, a także Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Nagroda Specjalna została przyznana Szkole Policji w Pile.

„Złote Blachy” - to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane corocznie (od 1998 roku) jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i organizacja BSA | The Software Alliance. Uroczysta gala odbyła się 15 marca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Stowarzyszenie Sygnał wyróżniło Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością zostali docenieni za szczególnie osiągnięcia w zwalczaniu kradzieży sygnału telewizyjnego w postaci tzw. sharingu i streamingu, zaangażowanie i konsekwencję w doprowadzeniu spraw do końca oraz skuteczność. Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w kooperacji z Wydziałem dw. z Cyberprzestępczością istotnie przyczynili się do realizacji największej w ostatnich latach akcji związanej ochroną treści telewizyjnych w Internecie.

Zaangażowanie organów ścigania w walkę z naruszeniami własności intelektualnej ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności ograniczenia piractwa w naszym kraju. Policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością ze wsparciem funkcjonariuszy Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą od lat stanowią bardzo ważne ogniwo w tym procesie, w szczególności w obliczu rosnącej skali piractwa w Internecie – powiedziała Anna Słoboda, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.

Wyróżnienia od BSA za wysiłki w zwalczaniu przestępczości komputerowej otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Policjanci z Łodzi i Bełchatowa zostali wyróżnieni za unikatowe połączenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw związanych z naruszaniem praw autorskich do oprogramowania komputerowego, w tym m.in. za ujawnienie naruszeń na bardzo dużą skalę w jednej w firm produkcyjnych z województwa łódzkiego.

O skali problemu z punktu widzenia producentów oprogramowania świadczy rynkowa wartość nielicencjonowanego oprogramowania w Polsce szacowana na blisko 500 mln USD. W dzisiejszych czasach dystrybucja nielegalnego oprogramowania odbywa się głównie przez Internet. Skuteczne przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości wymaga stałego rozwoju wydziałów dw. z cyberprzestępczością i wypracowania najlepszych praktyk ich współdziałania z wydziałami PG. Współpraca funkcjonariuszy z Łodzi i Bełchatowa jest wzorem takiej praktyki – powiedział mec. Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.

Nagrodę Specjalną od Stowarzyszenia Sygnał i ZPAV otrzymała Szkoła Policji w Pile. Uczelnia została wyróżniona za konsekwentną działalność edukacyjną i dydaktyczną na najwyższym poziomie merytorycznym, w tym organizację konferencji szkoleniowych oraz wydawanie publikacji dotyczących ochrony praw własności intelektualnej.

W erze powszechnej digitalizacji coraz to nowych obszarów życia, przestrzeń wirtualna nieodwołalnie stała się polem działania przestępców. Olbrzymią część przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni stanowią te naruszające bezpośrednio prawa producentów muzycznych i nadawców telewizyjnych. Wobec tego niezbędne jest ciągłe, profesjonalne szkolenie funkcjonariuszy organów ścigania. Szkoła Policji w Pile od lat dba o nieustanne przekazywanie najnowszej wiedzy i doświadczeń funkcjonariuszom bezpośrednio zaangażowanym w ściganie osób bezprawnie eksploatujących w sieci treści chronione prawem autorskim – powiedział mec. Mikołaj Wojtal, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV) .

Uroczystość wręczenia „Złotych Blach 2017” poprowadził mec. Marek Staszewski – pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV) w towarzystwie Andrzeja Puczyńskiego – przewodniczącego zarządu Związku Producentów Audio Video (ZPAV), a także Anny Słobody i Jarosława Mojsiejuka – członków zarządu Stowarzyszenia Sygnał, oraz Bartłomieja Wituckiego, reprezentującego BSA w Polsce.

Gościem Specjalnym 18-tej edycji Złotych Blach był Komendant Główny Policji, Nadinspektor dr Jarosław Szymczyk. Gościem Specjalnym reprezentującym środowisko twórców był Michał Milowicz, aktor, piosenkarz, producent i scenarzysta filmowy.



KOALICJA ANTYPIRACKA

Koalicja powstała w październiku 1998 roku. Jej powołanie było odpowiedzią na panującą w drugiej połowie lat 90 bezkarność piratów własności intelektualnej w Polsce. Celem Koalicji jest promowanie poszanowania praw autorskich i własności intelektualnej. Aktualnie, w skład Koalicji wchodzą: Związek Producentów Audio Video (ZPAV) reprezentujący producentów fonograficznych, Stowarzyszenie Sygnał zajmujące się ochroną praw nadawców telewizyjnych i BSA – organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego.

Główny zakres działań Koalicji Antypirackiej: kampanie informacyjne mające promować znajomość i przestrzeganie praw autorskich, seminaria i szkolenia dotyczące praw autorskich rynku audiowizualnego (m.in. dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości), gromadzenie danych dotyczących rynku audiowizualnego i praw do utworów audiowizualnych, współpraca z organami ścigania i świadczenie pomocy w zakresie prowadzonych przez nie postępowań w sprawach naruszeń praw autorskich i pokrewnych oraz inicjowanie postępowań w sprawie ścigania naruszeń praw autorskich.

ZWIĄZEK PRODUCENTÓW AUDIO VIDEO (ZPAV)

Związek powstał w 1991 roku, jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ponad 300 członków (firm fonograficznych i osób fizycznych), reprezentując ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. ZPAV jest Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego IFPI – instytucji zrzeszającej i reprezentującej światowy przemysł muzyczny (ponad 1.400 firm w 76 krajach).

STOWARZYSZENIE SYGNAŁ

Stowarzyszenie działa na rzecz poszanowania własności intelektualnej, praw nadawców, dystrybutorów, licencjodawców oraz odbiorców programów telewizyjnych i innych treści multimedialnych. Jego początki sięgają 2001 roku. Obecnie w skład Stowarzyszenia wchodzą 20 firmy działające w branży mediów i telekomunikacji. Sygnał organizuje szkolenia i warsztaty (w tym dla organów ścigania), prowadzi działania edukacyjne, przygotowuje raporty, badania i stanowiska na tematy związane z ochroną własności intelektualnej.

BSA | THE SOFTWARE ALLIANCE

BSA jest czołową światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym. Członkowie BSA to jedne z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, przyczyniają się do rozwoju oprogramowania, które pobudza rozwój gospodarczy i poprawia jakość współczesnego życia. Z siedzibą w Waszyngtonie i działając w ponad 60 krajach na całym świecie, BSA jest pionierem programów zgodności licencyjnej, które promują wykorzystanie legalnego oprogramowania oraz prowadzi międzynarodową politykę, która pobudza rozwój innowacji technologicznej oraz gospodarki cyfrowej.


Pobierz artykuł w pliku WORD

Designed by