ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Informacje prasowe

Dwucyfrowy wzrost na polskim rynku muzycznym 20 września 2019 r.

W pierwszym półroczu 2019 r. polski rynek muzyczny wzrósł o ponad 10%, osiągając poziom 147,5 mln zł. Dwucyfrowy wzrost przychodów z muzyki zaraportował Związek Producentów Audio Video.

„Wojtek Sokół” Sokoła i „Freed From Desire” Drenchilla i Indiiany najpopularniejsze w I półroczu 24 lipca 2019 r.

Związek Producentów Audio Video przygotował półroczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) oraz zestawienie najpopularniejszych utworów w polskich stacjach radiowych – AirPlay.

Złote Blachy dla najskuteczniejszych policjantów 10 lipca 2019 r.

W środę 10 lipca Koalicja Antypiracka przyznała przedstawicielom jednostek Policji honorowe wyróżnienia – Złote Blachy – w uznaniu ich szczególnego zaangażowania i skutecznej walki z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym.

Varius Manx otrzymał nagrodę ZPAV z okazji 30-lecia działalności zespołu 27 maja 2019 r.

Związek Producentów Audio Video wyróżnił zespół Varius Manx nagrodą specjalną za całokształt osiągnięć artystycznych.

ZPAV patronem nagród Popkillery 2019 7 maja 2019 r.

Związek Producentów Audio Video został oficjalnym patronem uroczystej gali rozdania nagród branży hip-hopowej Popkillery 2019.

Rynek muzyczny systematycznie rośnie – podsumowanie 2018 roku w Polsce i na świecie 3 kwietnia 2019 r.

Przychody rynku muzycznego na świecie wzrosły o 9,7%. W Polsce łączna wartość sprzedaży fizycznej i cyfrowej wyniosła blisko 300 mln zł, a cały rynek wzrósł o prawie 3% w stosunku do roku poprzedniego – Związek Producentów Audio Video oraz Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) podsumowały rok na rynku muzycznym.

Raport IFPI: przychody światowego rynku muzycznego rosną o 9,7% 2 kwietnia 2019 r.

● Przychody z tytułu streamingu wzrosły o 34% i dzięki płatnym serwisom streamingowym stanowią obecnie niemal połowę wszystkich przychodów sektora muzycznego

● Ameryka Łacińska najszybciej rozwijającym się regionem po raz czwarty z rzędu

● Azja i Australazja drugim największym regionem sprzedaży formatów fizycznych i cyfrowych łącznie

Podsumowanie 2018 roku na polskim rynku muzyczny 1 kwietnia 2019 r.

Łączna wartość sprzedaży muzyki w Polsce wyniosła w roku ubiegłym prawie 300 mln zł, a cały rynek wzrósł o blisko 3% w stosunku do roku poprzedniego. Sprzedaż cyfrowa wzrosła o ponad 23%, osiągając poziom 105 mln zł i stanowiąc już 35% sprzedaży muzyki w Polsce - Związek Producentów Audio Video podsumował rok na rynku muzycznym.

Poznaliśmy laureatów FRYDERYKÓW 2019 w kategoriach muzyki poważnej! 12 marca 2019 r.

We wtorek 12 marca na uroczystej gali wręczono statuetki w ośmiu kategoriach muzyki poważnej, a także Złote Fryderyki za całokształt osiągnięć artystycznych. Ceremonię uświetniły m.in. występy wybitnych polskich solistów: Szymona Nehringa i Janusza Wawrowskiego, którym towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali. Gala była transmitowana w telewizji Metro.

Plejada gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej w Katowicach! 1 lutego 2019 r.

Dawid Podsiadło | Krzysztof Zalewski | Kortez | NOSOWSKA | Brodka | Kayah | Edyta Górniak | Mela Koteluk | Łąki Łan | The Dumplings | Lanberry

Nagrody muzyczne Fryderyk z Galą Muzyki Poważnej zawitają do NOSPR 30 stycznia 2019 r.

Uroczysta gala rozdania nagród w nowej odsłonie

Wydarzenie uświetnią polscy soliści: Szymon Nehring i Janusz Wawrowski

Bilety już w sprzedaży

Akademia Fonograficzna ogłasza nominacje do nagrody FRYDERYK 2019 i zapowiada zmianę formuły! 25 stycznia 2019 r.

Dwie uroczyste gale oraz nowość: festiwal muzyczny!

Po raz pierwszy w Katowicach!

Nowe kategorie, 1257 zgłoszeń do nagrody FRYDERYK 2019

Najwięcej nominacji dla Dawida Podsiadły!

Złoty Fryderyk dla: Roberta Brylewskiego, Skaldów, Wandy Warskiej oraz Jacka Kaspszyka

Transmisja gali muzyki rozrywkowej na antenie TVN

Najlepiej sprzedające się płyty i najpopularniejsze utwory w radiach – podsumowanie 2018 roku 22 stycznia 2019 r.

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne zestawienie najlepiej sprzedających się płyt fizycznych oraz najczęściej odtwarzanych utworów w stacjach radiowych. Na pierwszym miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) 2018 znalazł się album Dawida Podsiadły Małomiasteczkowy. W rocznym zestawieniu Airplay na pierwszy miejscu uplasował się utwór Początek Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski).

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym: co trzeba o niej wiedzieć? 11 września 2018 r.

12 września Parlament Europejski będzie głosował nad projektem Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dlaczego ta dyrektywa jest tak ważna dla twórców, internautów, koncernów technologicznych i przyszłości kultury? I co warto o niej wiedzieć? Oto podsumowanie najważniejszych faktów.

„Daj prawo kulturze” – polscy artyści apelują do europarlamentarzystów! 30 sierpnia 2018 r.

„Daj prawo kulturze” – pod takim hasłem wystartowała akcja polskich artystów i twórców, którzy apelują do europosłów o poparcie Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Na stronie dajprawokulturze.pl opublikowane zostały filmy z udziałem artystów, a także list z apelem do europosłów o ochronę polskiej kultury.

Duety: Taconafide oraz Lanberry i Feel – najpopularniejsi w pierwszym półroczu 19 lipca 2018 r.

Związek Producentów Audio Video opracował zestawienia dotyczące najlepiej sprzedających się płyt fizycznych oraz najczęściej odtwarzanych utworów w stacjach radiowych w pierwszym półroczu 2018 roku. Na pierwszym miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) znalazła się płyta Soma 0,5 mg Taconafide, czyli połączonych sił Taco Hemingwaya i Quebonafide. W zestawieniu utworów radiowych Airplay królowała piosenka Gotowi na wszystko w wykonaniu wokalistki Lanberry oraz zespołu Feel.

Rynek muzyczny systematycznie rośnie – podsumowanie 2017 roku w Polsce i na świecie 11 maja 2018 r.

Przychody ze sprzedaży muzyki wzrosły w Polsce o 6,0%, na świecie o 8,1% – Związek Producentów Audio Video oraz Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) podsumowały rok na rynku muzycznym.

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2018 w muzyce rozrywkowej i jazzie 25 kwietnia 2018 r.

We wtorek 24 kwietnia br. po raz 24. zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYKI. Statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyka Rozrywkowa i Muzyka Jazzowa. Po dwa Fryderyki otrzymali Daria Zawiałow oraz Maciej Obara

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2018 w kategoriach muzyki poważnej! 17 kwietnia 2018 r.

W poniedziałek 16 kwietnia 2018 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się 24. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość była transmitowana na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia.

Złote Blachy 2017 - rozdane 16 marca 2018 r.

Wyróżnienia zostały przyznane przez Koalicję Antypiracką przedstawicielom jednostek Policji, które w 2017 roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. W najnowszej edycji uhonorowano Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, a także Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Nagroda Specjalna została przyznana Szkole Policji w Pile.

FRYDERYKI 2018 – nominacje ogłoszone! 6 marca 2018 r.

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje w 20 kategoriach nagród Fryderyk 2018

Airplay 2017 – w pierwszej trójce Sheeran, Tiësto i Hyży 22 stycznia 2018 r.

Najpopularniejszym utworem w stacjach radiowych w roku ubiegłym był singiel Eda Sheerana Shape of You. Na miejscu drugim uplasował się holenderski DJ i producent Tiësto z utworem On My Way, nagranym z brytyjskim duetem Bright Sparks. Miejsce trzecie przypadło polskiemu wokaliście Grzegorzowi Hyżemu i jego singlowi O Pani!, którym promuje swój drugi studyjny album.

Najlepiej sprzedającym się albumem ubiegłego roku była płyta rapera Quebonafide Egzotyka 17 stycznia 2018 r.

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie listy OLiS. Na pierwszym miejscu zestawienia pojawił się drugi studyjny album rapera Quebonafide, pt. Egzotyka. To kolejny rok, gdy najlepiej sprzedającą się płytą fizyczną jest album hip-hopowy (w roku 2016 był to album O.S.T.R. Życie po śmierci). Miejsce drugie przypadło albumowi Divide Eda Sheerana, a podium zamknął Depeche Mode z płytą Spirit.

Dobra sytuacja na polskim rynku muzycznym 2 października 2017 r.

Branża muzyczna podsumowała pierwsze półrocze 2017 roku. Wartość polskiego rynku muzycznego wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 5,1% osiągając poziom ponad 125,5 mln zł. Najwięcej – o ponad 71% – wzrosła sprzedaż płyt winylowych.

IFPI publikuje raport na temat zachowań konsumenckich na rynku muzycznym w 2017 roku 20 września 2017 r.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego IFPI opublikowała raport Connecting with Music, będący analizą zachowań konsumenckich w dziedzinie muzyki. Raport oparty jest na badaniu przeprowadzonym przez Ipsos Connect i przygląda się sposobom korzystania z nagrań dźwiękowych na 13 największych rynkach muzycznych na świecie.

Wzrost sprzedaży muzyki w Polsce i na świecie! 28 kwietnia 2017 r.

Branża muzyczna podsumowała rok. Dobre wyniki zanotował zarówno rynek rodzimy, jak i światowy. Przychody ze sprzedaży muzyki na świecie wzrosły o 5,9%, a w Polsce o 6,5 %.

Laureaci Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej 27 kwietnia 2017 r.

W środę 26 kwietnia br. po raz dwudziesty trzeci zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYKI. Statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyka Rozrywkowa i Muzyka Jazzowa. Wielki sukces odniósł Organek, który zdobył dwa Fryderyki w kategoriach Album Roku Rock i Utwór Roku!

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej! 25 kwietnia 2017 r.

W poniedziałek, 24 kwietnia 2017 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość była transmitowana na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia oraz poprzez video stream w internecie.

ZOBACZ GALERIĘ NA DOLE STRONY

Stanowisko ZPAV dotyczące projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym 1 marca 2017 r.

Dotyczy: projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym COM(2016)0593

Stanowisko ZPAV w sprawie zakazu blokowania geograficznego 1 marca 2017 r.

Dotyczy: Rozporządzenia w sprawie blokowania geograficznego

Drake Artystą Roku 2016 9 lutego 2017 r.

Drake został uznany przez IFPI – Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego – najpopularniejszym artystą roku 2016. Wyróżnienie przyznawane jest na podstawie liczby sprzedanych nagrań na świecie. Nagroda podkreśliła ogromny sukces jego czwartego albumu, Views, który został wydany w ubiegłym roku.

Podsumowanie roku - Airplay 2016 3 lutego 2017 r.

Poznaliśmy roczne zestawienie utworów, których najczęściej słuchaliśmy w stacjach radiowych w 2016 roku. Na szczycie znalazł się brytyjski DJ oraz producent muzyczny Duke Dumont i jego przebój Ocean Drive.

W 2016 roku najlepiej sprzedającym się albumem było "Życie po śmierci" O.S.T.R. 13 stycznia 2017 r.

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży OLiS. Najlepiej sprzedającym się albumem 2016 roku była płyta rapera O.S.T.R. – Życie po śmierci. Na miejscu drugim znalazł się album legendarnej grupy Metallica – Hardwired…To Self-Destruct. Do podium dotarła również Agnieszka Chylińska i jej Forever Child. W pierwszej dziesiątce zestawienia znajduje aż siedem albumów polskich wykonawców.

Komu należą się opłaty za muzykę odtwarzaną w klubach, restauracjach, dyskotekach 27 grudnia 2016 r.

Przed nami okres, w którym tradycyjnie trwa wzmożony ruch w klubach, dyskotekach i restauracjach. Właściciele lokali prześcigają się w ofertach sylwestrowych i karnawałowych, których zadaniem jest pozyskanie jak największej liczby klientów. Warto pamiętać, że muzyka może być tym elementem, który zdecyduje o wyborze lokalu. Odpowiednio dobrany repertuar muzyczny jest kluczem do udanej imprezy i zadowolonych klientów, jednak należy też pamiętać, że publiczne odtwarzanie muzyki skutkuje koniecznością uiszczania opłat na rzecz jej twórców i właścicieli praw.

Polski rynek fonograficzny wzrósł o ponad 20% 22 września 2016 r.

Pierwsze półrocze przyniosło polskiej branży muzycznej spektakularny wzrost. Wartość rynku w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ub.r. wzrosła o 20,07%, osiągając poziom prawie 110 mln zł. Ponad 20-procentowy wzrost odnotował zarówno streaming, jak i sprzedaż fizyczna. Najwyżej, o ponad 39%, wzrosła sprzedaż płyt winylowych.

IFPI Music Consumer Insight Report 2016 14 września 2016 r.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) opublikowała dzisiaj Music Consumer Insight Report 2016, który został przygotowany przez Isos Connect na zlecenie IFPI w celu zbadania zachowań konsumentów muzyki na trzynastu kluczowych rynkach muzycznych na świecie.

Ruszyło pasmo „Nie pogrywaj, graj po polsku!” na kanale TVP Rozrywka 7 lipca 2016 r.

„Nie pogrywaj, graj po polsku!” – to akcja Związku Producentów Audio Video, której celem jest popularyzacja muzyki polskich artystów w przestrzeni publicznej. Skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy wykorzystują nagrania muzyczne w swojej działalności. W ramach akcji ZPAV umożliwia im bezpłatny dostęp do specjalnie przygotowanej aplikacji, dzięki której mogą oni odtwarzać playlisty z polskimi utworami.

„Nie pogrywaj, graj po polsku!” 1 czerwca 2016 r.

Będzie więcej polskiej muzyki w restauracjach i pubach. Wystartowała akcja „Nie pogrywaj, graj po polsku!”, popularyzująca polską muzykę w przestrzeni publicznej!

IFPI Global Music Report 2016 – raport IFPI na temat rynku muzyki na świecie 15 kwietnia 2016 r.

Przychody ze sprzedaży muzyki na świecie wzrosły o 3,2%, a przychody ze sprzedaży muzyki cyfrowej po raz pierwszy w historii przewyższają sprzedaż tradycyjnych nośników – Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego opublikowała raport IFPI Global Music Report 2016.

Polska branża muzyczna podsumowała rok 2015 8 kwietnia 2016 r.

Polska branża fonograficzna notuje kolejny dobry rok. Wartość rynku w 2015 r. wzrosła o 3,59% w porównaniu do roku ubiegłego, osiągając poziom ponad 231 mln zł. Najwięcej – o 56,90% – wzrosła sprzedaż płyt winylowych.

Designed by